ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 38,46
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Хто така Ека Згуладзе?

Хто така Ека Згуладзе?

402

Зараз в Україні стало модно запрошувати досвідчених іноземців на найвищі посади в уряд, аби вони допомогли змінити українську систему влади. Ека Згуладзе 13 грудня 2014 р. отримала українське громадянство. 17 грудня 2014 р. була призначена першим заступником Міністра внутрішніх справ України. Грузинка обіймала посаду заступника міністра внутрішніх справ Грузії з 2005 по 2012 рр. та виконувала обов'язки міністра внутрішніх справ з 20 вересня по 25 жовтня 2012 р. За цей час МВС Грузії зуміло кардинально реформувати правоохоронні органи і відновити довіру до них.

 

Як Ека Згуладзе потрапила в МВС Грузії?

Після «трояндової революції» в Грузії почався час змін. Політика Саакашвілі передбачала реформування всіх структур влади і їхнє очищення  від старих кадрів. Віддавалася перевага молодим фахівцям, які мали західну освіту, були активними в громадському секторі й не були пов’язаними з пострадянськими грузинськими елітами. Двадцяти шестирічна Ека Згуладзе відповідала таким критеріям. Вчилася в США, здобула журналістську й юридичну освіту, працювала перекладачем, була успішною у роботі в неурядовій організації, швидко піднімалася кар’єрними сходинками і не мала жодного відношення до державних структур.

Як зараз в Україні, тоді в Грузії міліція мала вкрай негативний образ, сприймалася суспільством з недовірою, мала високий ступінь корумпованості. Таку структуру могли реформувати тільки ті люди, які не були ніколи в цій системі і мали зовсім інші цінності. Саме тому міністр поліції та громадського порядку Грузії Вано Мерабішвілі запропонував Екатерині Згуладзе посаду заступника міністра. Крім цього, це був символічний крок, бо раніше в системі МВС жінка ніколи не займала вищі посади.

Реформи Еки Згуладзе

Реформа перша. Грузія успадкувала від Радянського Союзу стару структуру правоохоронних органів. Було кілька відділів, які дублювали одне одного. Скажімо, по два департаменти в МВС і Міноборони, які мали вести  розслідування щодо боротьби з наркотиками. Тому було підпорядковано всі правоохоронні структури Міністерству внутрішніх справ. Утім, реформування міністерства почало із скорочення штату: станом на 2005 р. було 90 тис. працівників, а через два роки – 30 тис. Екатерина Згуладзе неодноразово зазначала, що це економить бюджетні витрати на МВС й дає можливість працівникам правоохоронних органів ефективніше працювати.

Реформа друга. За час перебування Е. Згуладзе на посаді заступника Міністра внутрішніх справ Грузії було посаджено за грати приблизно 1000 корумпованих працівників міліції, 300 прокурорів і біля 50 суддів і 7 міністрів.

Після таких показових скандалів, всі зрозуміли, що за порушення Закону обов'язково доведеться відповісти.

Реформа третя. ДАІ вважається обличчям правоохоронних органів, бо з нею люди контактують найчастіше. Отже цей автоінспекція потребувала негайної реформи.

За одну ніч було звільнено 15 тисяч «даїшників».  Три місяці поки реформували ДАІ на дорогах не було ніяких служб. Патрульну поліцію оновили повністю і це призвело до того, що через два роки довіра до правоохоронних органів населення зросла до 60%.

Оцінки реформи в цілому позитивні - вдалося побороти корупцію.

Коротке перебування міністром

Коли у ЗМІ в 2012 р. з’явилися шокуючі відеоматеріали про тортури в тбіліській в'язниці, це могло б призвести до демонізування влади і негативно вплинути на роботу уряду.  Тому президент Саакашвілі вирішив здійснити ребрендинг Міністерства внутрішніх справ, призначивши на посаду міністра 34-річну Згуладзе.Однак в Грузії відбулися вибори, в результаті яких змінилася влада, тому термін перебування Еки Згуладзе на посаді міністра тривав лише місяць.

Після закінчення кар’єри у МВС Грузії Ека Згуладзе переїхала у Францію з своїм чоловіком французьким журналістом, кінематографістом Рафаелем Глюкманом, з яким познайомилася, коли він приїжджав  висвітлювати грузино-російську війну в серпні 2008 року з французьким телебаченням.

Ставлення Еки Згуладзе щодо можливості реформ в Україні

В інтерв’ю ipress.ua Ека відверто сказала, що незважаючи на велику кількість хороших ідей в уряді й громадськості, у всіх песимістичні настрої. Мовляв, будемо готуватися, не зможемо, не варто, почекаємо, коли настане відповідний момент.

Сама ж Ека Згуладзе говорить, що нема часу зволікати і згадує час реформування ДАІ Грузії, коли всі казали, що не треба цього робити, але все вийшло успішно. Крім того, заступниця Авакова зазначила, що в Україні, на відміну від Грузії, є активний громадський сектор і нема проблем із набором нових кваліфікованих кадрів.

Аваков і Згуладзе

При Авакові міліція залишилася майже без змін - ніяких реальних реформ не було проведено. Єдине, що можна згадати це плани перейменування «міліції» на «поліцію»,  наміри провести «тотальну атестацію» співробітників, зробити міліцію органом, який служив би виключно громадянам України. 

 

Спеціально для "Україна без корупції", Мар’яна Мотрунич

 
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро