ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 0,00
EUR 0,00
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Бюджет виживання

Бюджет виживання

486

Запропонований Кабміном Арсенія Яценюка бюджет передбачає збільшення видатків на обороноздатність і пільги, але не передбачає розвитку бізнесу

На засіданні фракції БПП, що відбулося 23 грудня, колишній міністр фінансів Віктор Пінзеник заявив про те, що в депутатів є два шляхи.

Перший – лягти кістьми на захист соціальних стандартів, які занижені в запропонованому проекті бюджету. Виплати бюджетникам і пільговикам залишаться на рівні 2014 року, але вже в лютому 2015-го на країну чекає дефолт і повне розбалансування бюджетних фінансів.

Другий – визнати, що в країні немає грошей, і погодитися з пропозиціями, на яких наполягає МВФ. У першу чергу вони стосуються скорочення соціальних виплат. Тоді в країну "прийдуть" донорські гроші міжнародних інституцій і дефолту, можливо, не буде.

Заплющить очі

Судячи з усього, депутати оберуть другий варіант. "Треба затулити очі руками та тиснути кнопки", - вмовляв своїх колег голова фракції БПП Юрій Луценко проголосувати за проект бюджету, зареєстрований у Раді 23 грудня.

Утім дати ухвалення бюджету ще не відомо. Як повідомлявINSIDER, із додержанням процедури його вдасться прийняти не раніше січня.

Чернетку закону про бюджет на 2015 рік депутатам роздали ще 15 грудня. Перша версія помітно відрізнялася від попередніх бюджетів зміною методів адміністрування доходів і видатків.

Але після балансової наради та декількох засідань уряду документ було змінено. Передусім збільшився його обсяг.

Доходи зафіксовані на рівні 475 млрд грн, а видатки – на рівні 527 млрд. Таким чином, офіційний дефіцит бюджету становить 52 млрд грн. "Насправді, нестача буде більшою, адже в документі багато програм, за якими не вдасться отримати надходження, як-от: надходження від НБУ або від приватизації", - каже член комітету податкової та митної політики Павло Різаненко.

За його словами, прихований дефіцит бюджету може становити близько 40 млрд грн.

Обсяг державного боргу країни визначено бюджетом на рівні 1 176 млрд грн.

Заплатять фізичні особи

Якщо говорити про відмінності порівняно з попередніми бюджетами, то в 2015 році держава розраховує на значне збільшення податку з доходів фізичних осіб (ПДФО) – 42 млрд замість 8 млрд торік.

Це має стати можливим завдяки легалізації зарплат українців. Уряд сподівається, що вони стануть "білими" після зменшення Єдиного соціального внеску (ЄСВ) з 34,7% до 15% протягом трьох років. Відповідні норми зафіксовані в змінах до Податкового кодексу, який Верховна рада має розглянути до ухвалення бюджету.

Також передбачається збільшення надходжень від рентної плати за видобуток вуглеводнів. 36 млрд заплановано зібрати завдяки 55-відсотковому збору за видобуток ресурсів на глибині до 5 км.

Новим Податковим кодексом вводиться окремий податок на імпорт. Завдяки йому уряд сподівається зібрати 32 млрд грн. мита замість 17 в попередньому році.

Передбачено також, що Нацбанк перерахує в бюджет 64 млрд грн., замість 23 в попередньому проекті. Голова бюджетного комітету Ради Андрій Павелко на засіданні комітету 17 грудня піддав сумніву можливість цих надходжень.

Оборона понад усе

Якщо скласти видатки Міноборони, МВС, Нацгвардії, ГПУ, СБУ та Служби зовнішньої розвідки, загальна сума складе більше 85 млрд грн. Такого бюджету оборонні відомства не мали за всю історію України.

Згідно з законопроектом, поданим до Верховної ради президентом Петром Порошенком, цей потік має адмініструвати Рада нацбезпеки і оборони (РНБО), секретарем якої 16 грудня став Олександр Турчинов.

Втім, на засіданні Ради 23 грудня коаліція не змогла затвердити цей проект, тому що фракція "Самопоміч" відмовилась голосувати за нього.

Багато статей видатків зменшено порівняно з минулим бюджетом. В 2015 році скорочені бюджети Апарату ВР та Держуправління справами. Вони склали 520 та 882 млн грн. відповідно. В минулому році ці цифри були на рівні 920 та 1 280 млн.

Показовим є, що в нинішньому році не передбачена допомога державним вуглевидобувним підприємствам на покриття різниці собівартості видобутку вугілля. Кожен рік шахтам надходило 10-13 млрд грн. з держбюджету.

Найбільшими коштами буде розпоряджатися Мінфін. 74,6 млрд грн. цьому відомству передбачено на обслуговування державного боргу. 42,6 млрд буде спрямовано у якості освітньої субвенції місцевим бюджетам, 42,3 млрд – на виплати допомоги пільговикам, ще 11,4 млрд – на пільги для оплати населенням енергоносіїв та комунальних послуг.

Також субвенцію місцевим бюджетам обсягом 45,7 млрд передбачено по лінії міністерства охорони здоров'я.

Розвитку не чекати

В цілому видатки на міністерства та відомства скорочено порівняно з минулорічним бюджетом. Проте, в цьому році створено нові структури. Так 249 млн грн. передбачено на фінансування Національного антикорупційного бюро та всього чотири мільйона – на міністерство інформаційної політики, яке очолив Юрій Стець.

Загалом бюджет на 2015 рік залишився бюджетом проживання. Ніяких кардинально нових підходів в управлінні державою він не передбачає. Доходи збільшено за рахунок розширення бази оподаткування та посилення податкового тиску на окремі категорії підприємств та фізосіб.

Нестачу грошей має покрити Національний банк додатковою емісією, що буде означати подальшу інфляцію.

Видатки передбачають фінансування обороноздатності країни та видатків населення на енергоносії. Їх скорочення відбулось лише за рахунок зменшення видатків на виконання функцій держави та зупинку дотаційних вуглевидобувних підприємств.

theinsider.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро