ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 0,00
EUR 0,00
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Тисяча сторінок під ялинку: Рада взялася за бюджет

Тисяча сторінок під ялинку: Рада взялася за бюджет

658

Парламент прийняв до розгляду урядовий проект бюджету, незважаючи на критику цього документу чотирма фракціями коаліції.

Остаточне ухвалення основного кошторису країни може відбутися наступного тижня.

Крім того, Рада скасувала позаблоковий статус України, а також відмовилася розширювати повноваження секретаря Ради нацбезпеки та оборони.

ВВС Україна спостерігала за тим, як наприкінці року наростали тертя між фракціями коаліції і як на бюджетний процес реагували протестувальники біля Ради.

"Страшенне розчарування"

Складно сказати, коли Арсеній Яценюк востаннє чув стільки докорів на свою адресу.

І одна справа, коли урядовий проект бюджету розносили представники "Опозиційного блоку": від них, зрештою, ніхто іншого і не чекав.

Однак каменя на камені від урядового проекту кошторису не залишили фракції коаліції – і часом у те, що формально прихильниками уряду під куполом Ради є понад триста депутатів, було складно повірити.

Кабміну закидали незбалансованість бюджету, ігнорування раніше досягнутих домовленостей з депутатським корпусом та нереалістичність закладених у документі показників.

Роздратування депутатів викликало і те, що вперше фінальну версію кошторису вони змогли побачити за лічені години до початку вівторкового засідання. До неї додавалися понад сорок законопроектів, які змінювали бюджетну та податкову систему під новий бюджет.

ЯреськоМіністр фінансів Наталія Яресько презентувала документ, котрий можуть остаточно затвердити в останні дні 2014 року

Загальний обсяг документів, поданих у вівторок зранку урядом, склав більше тисячі сторінок, жалілися парламентарі.

"Нам просто кинули кістку: мовляв, проголосуєте і так", – обурювався в кулуарах парламенту один з депутатів від "Блоку Петра Порошенка".

З парламентської трибуни лексика критиків бюджету на адресу прем’єра якщо й була м’якшою, то не набагато.

"Страшенне розчарування... Скажіть, будь ласка, навіщо було імітувати процес роботи з коаліцією протягом останніх десяти днів?" – намагалася бути дипломатичною Олександра Кужель з "Батьківщини".

"Цей бюджет можна назвати бюджетом бюрократії, проїдання і боргової ями. Ми так з вами не домовлялися!" – не стримував себе Олег Ляшко.

Арсеній Яценюк, відповідаючи на закиди депутатів, теж подекуди реагував нервово.

"Я просив би вас, щоб ви все-таки користувалися калькулятором, коли заявлятимете про цифри", - відрізав прем’єр одному з депутатів під час обговорення.

Яценюк

Арсеній Яценюк стикнувся з жорсткою критикою урядового проекту бюджету

Соратники глави уряду в кулуарах парламенту переконували: підготувати якісніший бюджет в умовах воєнного часу, економічної кризи та ще й протягом лічених днів, котрі минули після затвердження уряду, було просто неможливо.

"Україна зараз потребує іноземної фінансової допомоги. Якщо пан Ляшко, пані Тимошенко чи ще хтось знає, де взяти 20 млрд доларів, хай вони принесуть валізи до парламенту і говорять, що треба робити. Наразі цього не сталося", – каже ВВС Україна Антон Геращенко з "Народного фронту".

Депутати взяли урядовий проект бюджетних змін до розгляду. У середу його розглядатимуть у комітетах, у четвер спробують ухвалити у першому читанні. Продовжать обговорювати кошторис у неділю, а на ухвалення документу в цілому парламентарі наразі планують вийти у вівторок, 30 грудня.

"Але, думаю, ми мобілізуємось і ухвалимо бюджет у неділю", – прогнозує один з депутатів від "Народного фронту". – "Зрештою, у багатьох уже квитки на новорічні свята куплені".

Однак всі співрозмовники ВВС Україна впевнені: баталії навколо проекту бюджету будуть запеклими.

"Переворот" не відбувся

Втім, те, що стосунки всередині коаліції загострилися до межі, було помітно ще до того, як парламент взявся за розгляд бюджету.

Верховна Рада не змогла затвердити президентський проект змін до закону про РНБО, який, серед іншого, розширював повноваження секретаря цього органу.

У кулуарах парламенту ще минулого пленарного тижня говорили, що цей документ виписано "під Олександра Турчинова", котрого призначили на посаду секретаря Радбезу 16 грудня.

Законопроект, визначений президентом як невідкладний, підтримали лише 223 депутати – в основному представники БПП та "Народного фронту", формальним лідером фракції якого досі залишається пан Турчинов.

Турчинов

Секретар РНБО Олександр Турчинов ще не склав депутатський мандат і формально досі залишається главою парламентської фракції "Народного фронту"

Не голосували за цей документ інші коаліціанти – представники Радикальної партії, "Батьківщини" та "Самопомочі".

Однак виглядало, що найбільше раділи невдалому голосуванню в сесійній залі члени "Опозиційного блоку": вони аплодували йому стоячи.

"Зараз (у зоні АТО) надзвичайно бракує єдиного органу, який би координував роботу різних відомств, залучених до бойових дій – СБУ, Збройний сил, Нацгвардії, МВС. Таким органом мала стати РНБО. Тим, хто не дав цього зробити, дядько Путін плескає в долоні, вони можуть бігти до нього за зарплатою", – обурювався в кулуарах парламенту перший заступник голови фракції "Народний фронт", комбат батальйону "Миротворець" Андрій Тетерук.

Противники президентського законопроекту говорили, що цей документ розширює повноваження секретаря Радбезу далеко за межі, визначені Конституцією і законодавством.

Юрій Шухевич з Радикальної партії назвав зміни, запропоновані у законопроекті, "державним переворотом".

У "Самопомочі" налогошували, що посилення повноважень саме Турчинова на цій посаді у фракції підтримують, однак це не означає автоматичної підтримки ними президентського проекту.

"Кривавий Пастор" на цьому місці якраз і потрібен. Проблема у тому, що давати такі повноваження якійсь іншій людині, котра може прийти на його місце, депутати не готові", - каже ВВС Україна Семен Семенченко.

РадаДепутати проголосували за те, щоб провести у неділю, 28 грудня, пленарне засідання

Він прогнозує, що до питання про посилення секретаря Радбезу Рада повернеться уже в четвер – після того, як зацікавлені в ухваленні цього законопроекту проведуть додаткові консультації з фракціями.

"Батьківщина" хотіла зіпсувати настрій Турчинову (до переходу в "Народний фронт" він був одним з лідерів цієї сили – Ред.). "Самопоміч" сама розуміє, що утнула дурницю, і своєю принциповістю завалила потрібний закон. А Ляшко ще вчора був готовий голосувати, на Раді коаліції публічно обіцяв підтримати, а сьогодні, коли побачив бюджет, різко змінив свою позицію, тут потрібні будуть переговори", – розповів ВВС Україна один з депутатів від "Народного фронту".

Представники "Батьківщини" та Радикальної партії заперечують ці звинувачення та закликають ініціаторів законопроекту дотримуватися норм законів та Конституції.

"Є питання і до "Блоку Петра Порошенка". Для ухвалення цього проекту не вистачило трьох голосів, а у них семеро утрималися і десятеро не голосували. Ми про всяк випадок за "їхній" проект змін до закону до прокуратуру голосів не додали", - посміхається вже після закінчення засідання ще один член "Народного фронту".

У вівторок депутати не змогли включити до порядку денного законопроект про зміни до закону про прокуратуру. БПП віддав за це рішення 103 голоси, у "Народному фронті" кнопки "за" натиснули восьмеро депутатів.

Фактор вулиці

Протягом усього сесійного дня під стінами парламенту тривав мітинг, на якому об’єдналися педагоги та селяни, які протестували проти окремих положень бюджету-2015, позичальники банків, які вимагали відставки глави НБУ, прихильники люстрації та захисники концерну "Укрспирт".

Зранку загальна чисельність протестувальників біля будинку Верховної Ради сягала кількох тисяч чоловік. Вони встановили на площі біля Ради невелику сцену з написом "Фінансовий майдан", з якої періодично закликали владу "схаменутися" та запевняли, що "цей мітинг не оплачений "Опозиційним блоком".

ПротестПедагоги прийшли під парламент зі шкільними дзвониками

Одразу кілька телекамер зосередилися біля вчительок, які вимагали не урізати "освітні" статті держбюджету. Вони прийшли на акцію протесту зі шкільними дзвониками і час від часу запекло в них калатали.

Коли оператори пішли всередину в парламент, біля жінок примостилися кілька молодиків у балаклавах. Вони почали розгортати складений великий плакат, однак наразилися на рішучий спротив з боку вчительок.

"Хлопці, відійдіть від нас від гріха подалі. У нас відкритий протест, а ви зі своїми масками нам тут зовсім не потрібні. Он до кредиторів ідіть", – сказала одна з них і пригрозила хлопцям у балаклавах масивним металевим дзвоником.

Хлопці знітилися і відійшли.

Утім, зовсім "мирного протесту" під стінами Ради не вийшло. Кілька разів натовп намагався прорвати кордон міліціонерів біля парламенту, щонайменше двічі у бік будівлі полетіли петарди.

РадаКілька разів протестувальники намагалися прорвати міліцейський кордон

Під вечір біля парламенту залишилося лише кількасот демонстрантів. Вони притягнули під парламент сміттєвий бак, прикрашений святковими гірляндами – у ньому вони планували "люструвати" главу Нацбанку, котра передбачливо до Ради у вівторок не прийшла.

Частина мітингувальників виступала за те, аби залишитися біля парламенту принаймні на одну ніч. Інші – закликали йти на Банкову. Треті – формувати колону і рухатися на Майдан.

До звуків знадвору всередині будівлі парламенту після закінчення засідання дослухалися депутати: їхній гардероб від мітингувальників відділяли дві стіни – кам’яна і міліцейська.

"Ти по вулиці виходитимеш чи підземним переходом?" - запитав один парламентар колегу, який якраз застебнув на собі пальто.

"Та мені все одно", - сказав той.

"От і я про це. Тому пішли переходом", – промовив депутат, і обоє покрокували у бік протилевід виходу до протестувальників.

bbc
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро