ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 36,17
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Майбутнє Ахметова: суд, добровільно-примусова благодійність чи всенародний бойкот?

Майбутнє Ахметова: суд, добровільно-примусова благодійність чи всенародний бойкот?

388

Дедалі гучніше лунають голоси із закликом до суду над найбагатшою людиною країни Дуже важко забути, ким був в українській політиці Ахметов - господар і головний спонсор Партії регіонів, опора режиму.

Людина, що в часи контролю влади у Києві отримала за безцінь ласі шматки власності. Людина, чиї підприємства зростали на бюджетних потоках.  

Зате, коли на Майданi розстрілювали людей, Ахметов мовчав. Лише його прислуга в одному з найдорожчих житлових комплексiв свiту у Лондонi вибачалась перед сусiдами за незручностi, якi створювали українськi пiкетувальники.

Рiк, що минає, став для найбагатшого українця Рината Ахметова справжнiм життєвим та громадянським iспитом, який, судячи з усього, вiн з трiском провалив.

Ахметов мовчав i тодi, коли з початком iнспiрованих Кремлем виступiв на Донбасi його неодноразово звинувачували у сприяннi сепаратистам. Один iз ватажкiв так званої "ДНР" вiдверто заявив: "Двi третини активiстiв були на утриманнi Ахметова". Зрештою, саме зв'язок із сепаратистами може пояснити і те, чому величезні маєтки Ахметова у Донецьку ніхто не чіпає, тоді як довкола палахкотять серед вибухів оселі простих людей.

Двоякою позицiя Ахметова залишається i тепер - у час фронтальної вiйни мiж українською армiєю і росiйськими бойовиками. Вiн закликає Президента Порошенка "заради миру" йти на переговори з терористами, жодного разу не назвав Росiю агресором та шле у зону АТО сумнiвнi гумконвої, але чомусь не допомагає сотням сімей загиблих українських солдатів.

Якою має бути відповідальність ще досі найбільшого багатія країни за той стан, у якому вона опинилась? Чому влада боїться ініціювати розслідування щодо Ахметова, яке, мабуть, розкрило б чимало важливих подробиць у зв'язках мільярдера і владних інститутів? Чи не робить Порошенко великої помилки, заплющуючи очі на минуле Ахметова та дозволяючи йому знову реанімувати свій політичний вплив?

Про це -- у розмовi iз директором Бюро регiональних проблем Iгорем Решетнюком та полiтологами Олегом Завадовським i Андрiєм Балою.  

-- Отже, чи повинен, на вашу думку, Ахметов вiдповiдати за те, що коїться сьогодні в країні?

I. Решетнюк:

-- Ключовими гравцями, якi розiгрують карту сепаратизму на Донеччинi, є саме Ахметов, Янукович i Путiн.

У цьому переконана більшість експертів. Ахметову вигiдно, щоб де-факто перемогла "Новоросiя", а де-юре регiон залишився в Українi. Адже зрозумiло, що цю "Донецьку республiку" нiхто й нiколи не визнає, а це означає, що пенсiонери, дотацiйнi шахти i все iнше буде утримуватися з українського бюджету. Тодi як Ахметов зможе, як i ранiше, торгувати з цивiлiзованими країнами, з тiєю ж Європою, але контролювати регiон будуть сепаратисти. За таку позицію треба відповідати.

О. Завадовський:

-- Неофiцiйнi бiографи Ахметова давно з'ясували, що негласна окупацiя Донбасу Росiєю насправдi почалась ще у дев'яностих - за допомогою органiзованого бандфомування "Люкс", з яким, як свiдчать джерела, у "хазяїна Донбасу" були дуже тiснi стосунки. Росiя та її спецслужби завжди розглядали Донбас як стратегiчно важливий для них регiон. Без згоди Росії Ахметов ніколи б не взяв цей регіон під контроль.

А. Бала:

-- Як стверджують авторитетнi джерела, половину активiв, якi Ахметов купував з 2010 року, вiн вiддавав Януковичу. Отож, Ахметов повинен нести повну вiдповiдальнiсть за кровопролиття в Українi та за перетворення її на зону мафiозного клану. Є усі підстави говорити про відповідальність його персонально за те, що відбувається на Донбасі.

-- Як повинна діяти чинна влада, Порошенко, розуміючи, хто такий Ахметов і які у нього інтереси?

А. Бала:

-- Помилка українських керманичiв в тому, що вони намагаються говорити з Ахметовим як з рiвноцiнним партнером. Свого часу нинiшня влада, будучи опозицiєю, вела переговори з Януковичем, не усвiдомлюючи того, що Янукович робитиме лише те, що накажуть йому його ляльководи. А чи може бути Ахметов самостiйною фiгурою, якщо вiн створював свою бiзнес-iмперiю плiч-о-плiч з Януковичем, себто, як свiдчать цьогорiчнi подiї, пiд патронатом генералiв ФСБ?

I. Решетнюк:

-- Олiгархи Януковича ще мали шанс врятувати свої перспективи - до кровопролиття на Сходi. Тепер вже пiзно. Усi вони, включно з Ахметовим, мають бути позбавленi активiв, якi були виведенi з державної власностi, починаючи з лютого 2010 року, тобто за час правлiння Януковича. Обленерго, облгази, меткомбiнати, збагачувальнi шахти, титановi активи - все слід повернути людям.

-- Але ж  хтось скаже, що це - замах на приватну власнiсть. Якою може бути реакція у світі? А. Бала:

-- Цi люди, якi пiдтримували злочини Януковича, а потiм нiчого не зробили для того, щоб дати вiдсiч зовнiшньому агресору, повиннi заплатити свою цiну. Про це, до речi, говорив i колишнiй посол США Джон Гербст, який, власне, представляв країну, де приватна власнiсть недоторканна. За словами Гербста, в українського суспiльства наразi замало сил, щоб добиватися покарання впливових олiгархiв.

Хто-хто, а вiн знає, про що говорить: саме у США було покладено край дiяльності тамтешнього мафiозного олiгарха Аль Капоне, а його майно - нацiоналiзовано. Там, як пригадуєте, закінчилася i кар'єра українця Павла Лазаренка, а нинi закінчується "творчий" шлях олiгарха Фiрташа. Чому ж Ахметов повинен бути винятком?

-- Отже, якими б мали бути дії влади у цiй ситуацiї?

О. Завадовський:

-- Вiдповiдь на це запитання дав ще один вiдомий американець, Збiгнев Бжезiнський. За його словами, у ситуацiї, коли Ахметов та такі, як він, заявляють, що занепокоєнi долею України, вони мають можливiсть добровiльно зробити фiнансовi внески - у бюджет, на армію.

I. Решетнюк: -- Справдi, тягар минулого не є непереборною перешкодою для справжньої особистостi, якою себе, вочевидь, вважає Ринат Леонiдович. Час революцiйних змiн не лише створює можливостi для появи нових вiх у життi, але й дає шанс вiдмитися вiд старого бруду. Та для цього потрiбнi вчинки.

-- Чи піде на це Ахметов добровiльно? І що - якщо ні?

I. Решетнюк:

-- Так, дехто висловлює думку, що, мовляв, Ахметова вже не варто чiпати, бо вiн втратив свiй вплив на Сходi України. Це хибне твердження. Ахметов має постати перед реформованим українським судом i вiдповiсти за всю свою дiяльнiсть за режиму кривавого президента.

О. Завадовський:

-- Якщо влада на це i далi заплющуватиме очi, то своє тверде слово знову повинне сказати суспiльство. Перечекати революцiю Ахметову не вдасться. Вiдтак почати варто з бойкоту його бiзнесу.

Бо коли українцi платять грошi за товари та послуги компанiй, записаних на Ахметова, то вони тим самим оплачують вiйну Путiна проти самих себе. I це громада повинна чiтко розумiти.
expres.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро