В антимонопольному підкомітеті юридичного комітету Палати представників Конгресу США 29 липня відбулися слухання з антимонопольних справ стосовно Google, Amazon, Facebook і Apple. Керівників цих компаній — Сундара Пічаї, Джеффа Безоса, Марка Цукерберга і Тіма Кука — допитували понад п'ять годин.
Про це повідомляють Wall Street Journal та The Verge.
Через пандемію COVID-19 засідання підкомітету відбулося у форматі відеоконференції.
ЗМІ називають ці слухання одними з найбільш вагомих в історії ІТ-бізнесу США після слухань 1990-х років щодо монополії Microsoft.
Очільники технологічних гігантів відповідали на запитання, пов’язані з розслідуванням щодо використання ними неконкурентних практик.
Зазначається, що тон майже всіх запитань був ворожим. Конгресмени постійно перебивали керівників Amazon, Facebook, Apple і Google.
Відкриваючи засідання, Девід Чічілліні, голова підкомітету Палати представників США, який проводить антимонопольне розслідування, заявив, що найбільші технологічні компанії США мають сильний вплив на "нашу економіку і нашу демократію". "Наші засновники не схилилися перед королем. Ми ж не повинні поклонятися імператорам онлайн-економіки", — сказав він.
За його даними, всі чотири корпорації збирають дані про конкурентів, скуповуючи стартапи і копіюючи їх ідеї, а також користуються наявним контролем над технологіями, просуваючи свої продукти або диктуючи правила іншим гравцям. "Їх здатність диктувати умови, руйнувати цілі сектори і вселяти страх схожа на повноваження приватного уряду", — заявив Чічілліні.
Очільників інтернет-гігантів запитували про різне — від постів у соцмережах до методів завоювання ринків.
Під час слухань Цукербергу закидали те, що його компанія скуповує конкурентів (зокрема Instagram), що допустила втручання Росії в президентські вибори 2016 року. Безоса критикували за те, що Amazon отримує дані про успішні компанії та продукти і копіює їх, створюючи свої. Керівника Google звинуватили в тому, що компанія використовує дані для придушення конкуренції, наживається на рекламі і редагує пошук вручну. Apple закидали зловживання в App Store.
Голови компаній у відповідь наголошували, що прагнуть залишатися політично нейтральними і зосередитися на обслуговуванні споживачів, а не на боротьбі з конкурентами.
ЗМІ також оприлюднили деталі слухань.
Голова Google Сундар Пічаї:
— Чи використовує Google інструменти для моніторингу інтернет-трафіку для придушення конкуренції?
— Як і інші компанії, Google намагається побачити тенденції в даних, що збираються, щоб покращувати свої продукти.
— Чи редагує Google пошукову видачу вручну?
— За винятком питань регулювання видачі у зв'язку з дотриманням законодавства, пошук повністю автоматизований.
— Чи припинить Google співробітництво з правоохоронними органами через протести співробітників?
— Ми взяли на себе зобов'язання працювати з правоохоронними органами таким чином, щоб це відповідало закону і процесуальним нормам США.
Голова Amazon Джефф Безос:
— Чи використовує Amazon дані, одержані від сторонніх продавців, для запуску власних конкуруючих продуктів?
— У нас є політика проти використання даних, що відносяться до конкретних продавців, але я не можу гарантувати, що її ніколи не було порушено.
— Чи обмежує Amazon продаж товарів окремих продавців без пояснення причини рішення?
— Це не відповідає політиці Amazon. Я не думаю, що це відбувається систематично.
— Чи не є конфліктуючим той факт, що Amazon виробляє і продає продукти, які безпосередньо конкурують з продукцією сторонніх продавців, з урахуванням того, що Amazon задає правила гри?
— Приймає остаточне рішення в будь-якому випадку споживач.
Засновник Facebook Марк Цукерберг:
— Яка роль Facebook в пропаганді расизму і антисемітизму, а також втручання Росії в американські вибори?
— Компанія зосереджена на боротьбі з втручанням у вибори і з ненависницькими висловлюваннями. Для цього розробляють складні ІІ-алгоритми.
— Чи погрожував коли-небудь Facebook клонувати продукти іншої компанії, якщо вона відмовиться від продажу на користь корпорації?
— Конгресмен, я не пам'ятаю.
— Чому було видалено пост Дональда Трампа-молодшого із заявою про користь протималярійного препарату гідроксихлорохіну в боротьбі з COVID-19?
— Конгресмен, ви, здається, говорите про Twitter. Проте Facebook видаляє матеріали, що містять бездоказові твердження про лікарські засоби.
Голова Apple Тім Кук:
— Чи керувалася Apple принципами конкуренції, коли видаляла додатки з функцією батьківського контролю з App Store напередодні запуску власного аналога?
— Такий крок зроблено виключно з міркувань конфіденційності даних. Зараз додатки повернули до каталогу магазину.
— Чи може компанія підняти комісію для розробників додатків, опублікованих в App Store?
— Компанія жодного разу не підвищувала комісію. 84 % додатків взагалі не платять комісію App Store, а серед решти одні платять 15 %, інші — 30 %.
Нагадаємо, що 2018 року Марк Цукерберг виступив у Конгресі США. Тоді соціальній мережі Facebook закидали масштабний витік даних її користувачів до компанії Cambridge Analytica. Невдовзі після цього конгресмени викликали на допит очільника Twitter Джека Дорсі.