Ввечері 10 серпня у Мінську та інших містах Білорусі продовжилися масові акції протесту проти результатів виборів президента, в яких, за попередніми даними, лідирує чинний президент країни Олександр Лукашенко.
Про це повідомляють білоруські видання Sputnik.by, "Наша Ніва" і Telegram-канал NEXTА.
За даними ЗМІ, ще до початку акції протесту в білоруській столиці, яка розпочалася о 19:00, силовики почали затримувати людей.
Задержания и во дворах pic.twitter.com/y89iIzPXoO
— Беларусь інфармацыі (@NEXTA_EN) August 10, 2020
Поруч зі стелою "Мінськ — місто-герой", біля якої оголошувався збір демонстрантів, майже не було прихильників опозиції. Туди підігнали водомети, автозаки і міліційні автобуси. Найближчі торгові центри було закрито з технічних причин, а в центральній частині Мінська закрили шість станцій метрополітену. Через блокування стели протестувальники ввели план "Б" і оголосили збір біля станцій метро, звідки групами вирушили до центру столиці.
— Беларусь інфармацыі (@NEXTA_EN) August 10, 2020
#Беларусь #Минск Люди встают в сцепку, как им рекомендовали оппозиция...и их избевает ОМОН
— Shyshkin_Pavlo (@shyshkin_od_ua) August 10, 2020
А могли просто навалять омону... но у нас же мирный протест)))) pic.twitter.com/LOUMkyugJu
Читайте також: Політичні протести у Білорусі перекинулися на підприємства — страйкують працівники БМЗ
Також повідомляється, що люди в різних районах Мінська почали блокувати шляхи, якими рухається військова техніка з військових частин до центру міста.
Блокирование дорог! pic.twitter.com/xkOq5HrIkd
— Беларусь інфармацыі (@NEXTA_EN) August 10, 2020
Люди блокируют дороги — транспорт карателей не проедет. pic.twitter.com/ud1cwfucXp
— Беларусь інфармацыі (@NEXTA_EN) August 10, 2020
Згодом найбільший інформаційний канал Білорусі NEXTA повідомив, що у Мінську спецназ почав розстрілювати демонстрантів з травматичних рушниць і закидати їх світло-шумовими гранатами. При цьому люди не відповідали атакою. "Наша Ніва" уточнює, що вогонь відкрили на вулиці Кальварійській. Внаслідок стрілянини у ногу було поранено журналістку видання, її шпиталізували. Також постраждали ще кілька осіб.
Силовики в Білорусі знову застосували гранати проти протестувальників — у країні знову вийшли на протести pic.twitter.com/Rvcrdbp1ao
— hromadske (@HromadskeUA) August 10, 2020
В районі автовокзалу "Східний" силовики застосували світло-шумові гранати.
Тим часом Комітет державної безпеки Білорусі (КДБ) інформує, що запобіг замаху на опозиційну кандидатку в президенти Світлану Тіхановську, повідомляє "Подъем". "Перед цим в МВС по лінії боротьби з екстремізмом перехопили повідомлення, що потрібна "сакральна жертва. Відправник вже встановлений і найближчим часом буде затриманий", — сказав очільник КДБ Валерій Вакульчик. Він додав, що за дорученням Лукашенка відправив 120 спецпризначенців для охорони об'єднаного штабу.
Аналогічні акції протесту сколихнули майже всі регіони Білорусі. Найзапекліші протести відбулися у Гродно, Бресті, Барановичах, Могильові, Мозирі, Ліді, Кобрині та низці інших міст, де силовики також застосували силу до демонстрантів.
Оновлено о 23:54. МВС Білорусі повідомило, що під час протестів загинув чоловік, який нібито хотів кинути вибуховий пристрій в бік силовиків, але він вибухнув у нього в руках.
Оновлено о 00:57. Білоруські ЗМІ повідомили, що ОМОН у Мінську почав жорстко розганяти протестувальників, які у відповідь закидали силовиків коктейлями Молотова.
Також до центру Мінська прибула військова техніка. У відповідь на це демонстранти почали зводити барикади. Одну з них силовики знищили біля універсаму "Рига", де також відбувся розгін мітингарів.
Барыкады каля Рыгі pic.twitter.com/Z95FSGVqIg
— Белсат TV (@Belsat_TV) August 10, 2020
Выбухі каля ГЦ "Рыга", прыкладна 40 хвілін таму pic.twitter.com/6uFwxPjjsk
— Белсат TV (@Belsat_TV) August 10, 2020
Оновлено о 6:14. "Наша Ніва" повідомляє, що влада Білорусі може оголосити режим надзвичайного стану через масові мітинги. "Масштаби протестів 9–10 серпня були такі, що не виключено, що 11 серпня в країні може бути введено надзвичайний стан", — йдеться у повідомленні. Інші білоруські джерела, зокрема Nexta, не виключають, що цього тижня президент Лукашенко може втекти з Білорусі.
Оновлено о 6:34. Google створив інтерактивну мапу протестів у Мінську. Вона доступна у наборі додатків Google Maps, повідомляє УНІАН. На ній відзначено пункти допомоги протестувальникам, станції метро, зачинені для входу пасажирів, а також місця перекриття вулиць, скупчення загонів ОМОНу, автомобілів і техніки силовиків.
Оновлено о 7:14. NEXTA повідомляє, що з 11 серпня на всіх підприємствах Білорусі протестувальники оголосили безстроковий страйк. Зазначається, що це найефективніший метод боротьби проти "диктаторських режимів і механізм захисту своїх інтересів". "Це перевірено часом і всією історією профспілкового руху. Затримати кого-небудь неможливо, звільнити всіх — теж", — йдеться в повідомленні.
Оновлено о 9:23. Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус повідомив у Twitter, що головна конкурентка Лукашенка Світлана Тіхановська виїхала до Литви. "Світлана Тіхановська у безпеці, вона у Литві", — написав він.
Водночас президент Литви Гітанас Науседа закликав Євросоюз обговорити санкції проти Білорусі через репресії влади проти опозиції, пише Delfi. "Динаміка така, що нам слід з усією серйозністю говорити про санкції для Білорусі, тому що те, що відбувається зараз, навіть здалеку не нагадує ті репресії, які режим проводив всі останні роки... Ми не можемо дивитися на це крізь пальці", — сказав Науседа.
Нагадаємо, 9 серпня в Білорусі пройшли президентські вибори, які вилилися у масові акції протесту та сутички між мітингувальниками та силовиками. Білоруси протестують проти спроби Лукашенка вшосте очолити країну. Додамо, що Лукашенко перебуває при владі вже 26 років.
10 серпня ЦВК Білорусі оголосила перші результати виборів, згідно з якими лідирує чинний президент Олександр Лукашенко.
Президент України Володимир Зеленський закликав Білорусь відмовитися від насильства на вулицях.